Jsem už starý filmový amatér a jako takový jsem začínal s filmovou technologií a tak mám hodně 8mm filmů jak normal tak S8. A protože můj čas se krátí, chtěl bych své osmičky zachovat pro možné potomky, kteří snad o minulé časy budou mít zájem. A tak vyvstala otázka: Jak to udělat nejlépe. Vsadil jsem na filmový skener. Jediný typ, který jsem našel byl filmový skener Reflekta. A tak jsem začal. Koupil jsem jednodušší typ skeneru vhodný pro oba formáty jak na normal tak super osmičku.
Když mi došel, hned jsem jej vyzkoušel na malém filmečku. Dopadlo to docela dobře. A tak jsem nasadil větší cívku od kamaráda a oskenoval jsem jeho film. Ouha, obraz chvilkami plápolal jak prápor v průvanu. Oskenoval jsem jej třikrát. Jedna verze se docela povedla. Ale další pokusy byly sázkou do loterie. Jednou to šlo a další neupotřebitelný. Tak jsem skener zabalil a do 14 dnů vrátil dodavateli.
Počkám si až budu mít na ten dražší, ten má podávací a zádržný váleček, tak bude klid jistější. I stalo se, peníze se sešly a já jsem si objednál skener Reflekta 8+. Přišel v dost nevhodonou dobu, neměl jsem na vyzkoušení tolik času. Taky by to nebylo nic platný. První pokus, co se týká klidu obrazu, dopadl dobře. Co mne však zarazilo byla zjevná velká neostrost obrázku. Nic jsem si z toho nedělal, to v Ediusu doostřím. A dal jsem si pauzu. Mezitím mi kamarád dal další film na zdigitalizování. Tři dny jej skener kopíroval do digitálního prostředí. V tomto směru skener fungoval perfektně. Vygeneroval jsem tedy soubor pro přehrávání. Vše bylo v pořádku až na ostrost. Ta se mi krajně nelíbila. A tak jsem soubor vložil do Ediusu a aplikoval zaostření obrazu. Musel jsem nastavit ostrost skoro až na doraz, než se něco na ostrosti projevilo.
Konečně byl obraz na úrovni. Obraz jsem si zvětšil na celou obrazovku. Na černobílým filmu nebolo nic vidět. Za to, když naběhl barevný film jsem s překvapením zjistil, že na třech místech obrazu poskakuje několik bílých bodů. Místama to bylo naprosto nepřehlédnutelné a vyloženě rušivé. Tak jsem udělal test a provedl další sken krátkého úseku filmu, kde se body nacházely. Když jsem v Ediusu dal oba skeny pod sebe tak aby se překrývali a pak mezi nimi přepínal. Body ve skenech se nepřekrývaly, pokaždé byly jinde nebo vůbec ne. Z toho vyplývá, že zdrojem bílých bodů není film, ale vadný snímač skeneru.
Skener jsem tedy na uvedenou závadu reklamoval, protože s poletujícími body v obraze jsem se nechtěl smířit. Zvlášť, když jsou chvílemi nádherně vidět, hlavně na barevném filmu. Firma AB-com ochotně souhlasila a požádala mne o zaslání skeneru na reklamaci. Po měsíci se skener vrátil zpět s tím, že je v naprostém pořádku ať si najdu jiný software.
Tak jsem udělal test na software. Vygeneroval jsem čtyři soubory se zřetelnými body. Kdyby problém způsoboval software nemohly by být stejné obrázky identické. Ale byly. Takže softwarem to způsobeno není ale orginálem vytvořeným při skenování.
Je velice smutné, když ani výrobní firma kterou je firma Reflekta, na adrese „Reflecta Gmbh, Merkurstr. 8 72184 Eutingen“, není schopna odhalit vadný snímač, zatímco amatér to zvládne hravě. Významná neostrost obrazu je záměrné maskování vadných snímačů. Chudák spotřebitel a chudák AB-com firma, která takové přístroje prodává. Co je však horší, že se to netýká jenom skenerů ale i videokamer bratru za 100 000,- Kč. Stejné problémy s neostrostí a pixely. O tom ale zase příště až proběhne reklamační proces. Nepochybuji, že se stejným výsledkem. Vždyť Česko, jak známo, je odpaďák Evropy.